0850 303 74 74
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
Sıkça Sorulan Sorular
İmplant Hakkında Merak Ettiklerinizi Sizin İçin Derledik..

Dental Implant Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Halk arasında vidalı diş olarak da bilinen dental implantlar, belli bir yaşın üstündeki hemen her insanın yüzleşmek için aday olduğu ciddi bir konu. Ancak internet ortamında bu konudaki bilgi kirliliği pek çok hastayı tedavide yanlış noktalara sürükleyebiliyor. Uzman diş hekimlerimizin bilgilerinden faydalanarak, dental implant tedavisi hakkında en çok merak edilen soruları sizin için bir listede birleştirdik. Aşağıda yer alan 10 soru dışında aklınıza takılan bir nokta olursa, daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz başlayalım:

1. Dental implant uygulaması ağrılı bir işlem midir?
Hayır. Geçmişte bu sorunun yanıtı evet olabilirdi. Ancak günümüzde kullanılan gelişmiş lokal ve genel anestezi teknikleri sayesinde derin bir ağrı veya acıya maruz kalmadan dental implant operasyonu tamamlanabiliyor. Buna ek olarak acı eşiği çok düşük hastalar için de genel anesteziye başvurulabiliyor.
2. Dental implant uygulaması hangi şartlarda kullanılabilir?
Dental implantlar bir veya birden çok dişini kaybetmiş olan hastaların neredeyse tamamında uygulanabilecek bir prosedürdür. Geçmişte kemik yapısı implant vidalarını desteklemeye uygun olmayan hastalarda dental implant yerine daha geçici çözümler önerilebiliyordu. Fakat günümüzde daha kısa ve daha dar üretilebilen dental implantlar sayesinde büyük istisnalar hariç tüm hastalara dental implant uygulaması yapılabiliyor.
3. Dental implant fiyatları 2019 yılında ne durumda?
• Dental implant fiyatları pek çok faktöre göre değişkenlik gösterebilen bir konu. Dolayısıyla dental implant fiyatları 2019 yılında nasıl sorusunun cevabını verebilmek için bazı soruları yanıtlamanız gerekiyor. Zira tedavi sonrasında karşılaşacağınız fatura sizin tercihlerinize göre şekillenecek. Örneğin yerli implant markası fiyatları ile ithal (yabancı) implant markası fiyatları arasında ciddi bir fark bulunmakta. Buna ek olarak “Kaç dişinizin implant ile yenilenmesi gerekiyor?” ve “Kemik yapınıza müdahale edilmesi gerekiyor mu?” Gibi sorular implant fiyatları hesaplanırken dikkate alınması gereken hususlardan yalnızca birkaçı.
İmplant markaları arasında büyük farklar var mı?
Dünya çapında implant üretimi ve satışı yapan yüzlerce yerli ve yabancı implant markası bulunmakta. Bu implant markalarını birbirinden ayıran en temel özellikleri ise geliştirdikleri patentli implant teknolojileri. Örneğin “A implant markası” daha kısa implantlar üzerinde veya “B implant markası” daha hızlı iyileşme vadeden implantlar üzerinde çalışabilir. Sizin ihtiyaçlarınız ve bu implant markaları ve fiyatları göz önünde bulundurularak marka seçiminiz yapılabilir. Bu konuda gerekli bilgi birikimi diş hekiminiz tarafından sağlanacaktır.
Dental implantlar bir ömür kullanılabilir mi?
Dental implantların yapımında kullanılan temel hammadde titanyumdur. Titanyum hem vücudun organik bileşenleriyle %100 uyum sağlar, hem de sağlığa zarar vermeden uzun yıllar boyunca vücutta kalabilir. Eğer implant uygulamasının ardından gerekli talimatları harfiyen yerine getirir ve azami özeni gösterirseniz, dişlerinizdeki dental implantları minimum 10 yıl hiçbir sorun yaşamadan kullanabilirsiniz. Bu süre kusursuz bir bakım sağlandığında 15 yıla çok rahat ulaşabilir. Yani dental implantınızın ömrü büyük oranda sizin bakımınıza bağlı.
Sigara kullanımının implantlar üzerinde bir etkisi var mı?
Sigara kullanımı ağız genelindeki sert ve yumuşak dokuları güçsüzleştirdiği için implant uygulamasını ve uygulamanın ardından iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir. Tüm dünyada uzman diş hekimleri implant uygulamasından en az 3 ay önce sigara kullanımının sonlandırılmasını ve implantın yerleştirilmesini takip eden 3 aylık periyotta da sigara kullanılmamasını tavsiye etmekte. Bu hem operasyon sürerken ağız hijyenini korumaya, hem de operasyonun ardından implant ile organik dokunun daha kolay kaynaşmasına katkıda bulunacaktır.
Dental implant uygulamalarında başarısızlık ihtimali söz konusu mu?
Söz konusu tıp olunca, işlemin başarısızlıkla sonuçlanması her zaman üzerinde durulması gereken bir ihtimal olarak kalıyor. Dental implant sektörü yaklaşık 50 yıldır gelişimini sürdüren bir alan. Geliştirilen yeni teknolojiler uygulamayı ve uygulama sonrası başarı olasılığını oldukça kolaylaştırıyor. Ancak buna rağmen gerekli hijyenik koşulların sağlanamaması, diş hekiminin yanlış uygulamalarda bulunması, doğru implant türünün kullanılmaması veya hasta kaynaklı sorunlar sebebiyle bazen implant operasyonları başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. Bu konuda hastaya düşen görev en doğru diş hekimi ve diş hastanesi tercihinde bulunmaktır. Buna ek olarak diş hekiminizin tavsiyelerini de harfiyen yerine getirirseniz sağlıklı bir implanta sahip olmanız hiç de zor değil.
Implant diş ile normal diş arasında hasta açısından bir fark var mıdır?
Dental implant yoluyla yeniden yaratılan yapı; hem diş kökü, hem de yüzeyde kalan kısımları açısından orijinal bir dişi bire bir taklit eder. Dolayısıyla optimal şartlarda tamamlanan bir diş implantına sahipseniz, estetik açıdan ne siz ne de dışarıdan bakanlar hangi dişinizin implant olduğunu ayırt edemeyecektir. Fonksiyonellik ve günlük kullanım açısından bakıldığında ise implantın kalitesi burada belirleyici rol oynuyor. Durumunuza en uygun implant seçildiyse ve uygulanan implantın kalitesinden ödün verilmediyse, kısa süre sonra ağzınızda bir dental implant olduğunu unutmanız olası.
So, I'm gonna do what it takes to be your roommate?
Cutting her head off won't help! No, I'm gonna chop off my antenna. Hey, yeah, that sounds good. Can I give you a hand? Don't help him mutilate himself! It's a useless antenna. He's not a ham radio. I'm gonna do it, I'm really gonna do it! Don't try and stop me! Here goes! Hey, it worked! The static's gone! I hate that this came between us. I'm filled with a large number of powerful emotions. You're my best friend.
Çocuklara dental implant uygulanabilir mi?
Implant uygulaması, ağzı çevreleyen kemik ve sert dokulara platinyum vidaların sabitlenmesi ile mümkün olabilmektedir. Dolayısıyla bu operasyonun başarıyla sonuçlanabilmesi için kemik dokusunun uygulamaya elverişli olması şarttır. Ergenlik döneminin başında olan veya ergenliğe henüz girmemiş çocuklarda bu kemik yapı yeterli olgunluğa erişmediği için implant uygulaması mümkün olmamaktadır. Kemik yapısının yeterli yoğunluğa ulaşması ise erkeklerde ortalama 18, kızlarda ise ortalama 17 yaş civarında gerçekleşmektedir.
Vücuda yerleştirilen dental implantın herhangi bir zararı var mıdır, kansere sebep olur mu?
Dental implant kemiğin içine yerleştirilen bir yabancı doku olduğu için bu tarz sorular çok sık sorulmakta. Vücudun herhangi bir yerine uygulanan implantlarda yaygın olarak kullanılan materyal titanyumdur. Titanyum doğal yapısı gereği vücut tarafından reddedilmez ve organik doku kısa süre içerisinde titanyumu bir parçasıymış gibi sarıp çevreler. Bu noktadan sonra titanyumu kemikten ayırmak neredeyse imkansız hale gelir. 50 yılı aşkın süredir yapılan klinik araştırmalar sonucunda implantların sebep olduğu tek bir rahatsızlığa bile rastlanmamıştır.
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Gönder
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Mesaj Gönder

İmplant İletişim Tel Hattı

İmplant Whatsapp Hattı

İmplant Randevu