0850 303 74 74
Sosyal Medya Hesaplarımız

İmplant Fiyatları

18 Nisan 2019
5 kez görüntülendi
İmplant Fiyatları

İmplant fiyatları.. İlk dental implant uygulaması 1965 yılında deneysel bir çalışma olarak yapıldı. O tarihten bu yana sektör başlı başına değişimlere uğradı ve bugün milyar dolarlık bir endüstri halini aldı. Bugün dünya genelinde hizmet veren 100’ün üzerinde dental implant markası ve fiyatları mevcut. Ve implant fiyatları da bu değişkenlik gösteren serbest piyasada farklılaşabiliyor. İmplant fiyatları konusuna etki eden pek çok faktör bulunmakla beraber, bunları anlayabilmek adına implant kavramına biraz daha yakından bakmamız gerekir.

İmplant Nedir?

implant diş fiyatı            Dental implantlar herhangi bir sebeple kaybedilen diş veya dişlerin, protez dişlerle yenilenmesi kapsamında yapılan operasyonlar bütününe verilen addır. Dental implantlar orijinal dişi bire bir taklit eden bir yapıda bulunurlar. Titanyum alaşım vidalar çene kemiğine sabitlenir ve bu vidalara takılan abutmentler aracılığıyla diş ağızda olması gereken yeri alır. Pek çok bileşenden meydana geldiği için de implant fiyatları konusunda etkisi olan pek çok kalem bulunmaktadır.

            Dental implantlar doğru koşullarda yapıldığında oldukça uzun ömürlüdürler. Optimal şartlarda uygulanan bir dental implant, ortalama 10-15 yıl hiçbir ekstra bakıma ihtiyaç duymadan kullanılabilir. Durum böyle olunca da implant fiyatları ve kullanılan implantın kalitesi büyük bir soru işareti doğuruyor. Dünyanın dört bir yanında hastalar implant fiyatları ile implant kalitesi arasında dengeyi bulmakta zorlanıyor. Çok uygun fiyatlı implantlar için kaliteden ödün vermek ise pek çok vakada hem zaman hem de para konusunda çok daha pahalıya patlıyor.

İmplantın Uygulanması ve İmplant Fiyatları Üzerindeki Etkisi

            Dental implantların uygulanması, bu konuda eğitim almış uzman diş hekimleri tarafından yürütülmesi gereken ciddi operasyonlardır. Dolayısıyla implant fiyatları hesaplanırken uygulamayı yapacak diş hekimi ve uygulamanın yapılacağı diş hastanesi de dikkate alınmalıdır.

Dental implant operasyonu dişin ve diş kökünün tamamen temizlenmesiyle başlar. Diş sırasında oluşan boşluğa dair gerekli ölçümler yapılır. Bu sırada bir yandan protez diş için ölçüler alınırken bir yandan da implantın uygulanacağı çene kemiği gibi sert dokular test edilir. İmplantın uygulanabilmesi için kemiğin yeterli kalınlık ve yoğunluğa sahip olması gerekir. Eğer kemik dokuda bir uygunsuzluk tespit edilirse kemik grefti gibi yöntemler ile kemik güçlendirilebilir veya törpülenerek seviye uyumsuzlukları giderilebilir. Ki bu tür uygulamalar da dolaylı olarak implant fiyatları üzerinde etkili olacaktır.

            Tüm ölçüm sonuçlarının uygun bulunmasının ardından implant veya implantlar sert dokuya sabitlenir. Ardından protez diş implantın üzerine oturtulur ve operasyon tamamlanır. Bu operasyonun sağlıklı bir biçimde sürmesi için gereken tüm ölçüm ve uygulamalar implant fiyatları üzerinde etkilidir.

Güncel implant fiyatı

İmplant Markaları ve İmplant Fiyatları Üzerindeki Etkisi

            Dünyada dental implantların tasarlanması, üretimi ve takibi üzerinde çalışmalar yürüten 100’ün üzerinde implant markası olduğundan bahsettik. Haliyle bu denli serbest bir piyasa olduğu zaman fiyatlar da iki uç arasında gidip gelebiliyor. Tüm dünyada 1. sınıf olarak kabul edilen markalara bakıldığı zaman göze ilk çarpan dental implant markaların genellikle Almanya ve İsviçre’de kurulan markalar olduğu açıkça görülebiliyor. Bu implant markaları içerisinde en bilinenleri Straumann Implant, Astratech Dental Implant, Nobel Biocare Implant, Zimmer Dental Implant, NucleOSS Implant ve Biomet Implant şeklinde sıralanabilir. Tüm bunlara ek olarak Mode Implant veya Implance gibi yerli markalardan da bahsetmek mümkün.             Her marka kendi avantaj ve dezavantajlarıyla beraber piyasada bulunmakta ve hemen her implant markasının “daha kısa implantlar” veya “daha kısa sürede iyileşme sağlayan implantlar” sektöre bir katkısı mevcut. İşte bu ve bunun gibi teknolojiler, markalar arasındaki implant fiyatları uçurumunun da boyutunun artmasına sebep oluyor. 

implant fiyatları

Dental Implant Fiyatları Üzerinde Etkili Olan Tüm Faktörler
  1. Dental İmplant Markası: Tedavinizde kullanılacak dental implantın hangi marka olacağını seçmek sizin ve diş hekiminizin ortak kararı sonrası belirlenen bir etmen. Ancak unutmamak gerekir ki bazı tedavilerde bazı özel ürünlerin kullanımı zorunlu olabiliyor. Örneğin daha önce başarısız bir implant denemesi atlatan hastanın kullanabileceği ürün sayısı sınırlıdır zira çapı daha geniş bir implant uygulanması gerekir. Bu genişlikte implant üretimini gerçekleştiren marka sayısı ise yeteri kadar fazla değil. Aynı şekilde yerli – yabancı marka kullanımı da implant fiyatları üzerinde ciddi etki yaratabilir. Ancak daha önce de belirttiğimiz üzere operasyon sırasında ve sonrasında komplikasyonlarla karşılaşmamak adına belli bir kalitenin üzerine çıkmak uzun vadede daha karlı olacaktır.
  2. Dental İmplantın Üretildiği Hammadde Kalitesi: Dental implantlar tüm dünyada titanyum alaşımlardan üretilir. Zira titanyum vücuttaki organik yumuşak ve sert dokularla en üst düzeyde uyum gösteren elementlerden biridir. Fakat titanyum direkt uygulanmayıp alaşım olarak kullanıldığı için kullanılacak implantın olması gerektiği kadar saf olmaması muhtemel. Böyle bir durumda vücut implantı kabul etmeyebilir ve ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bugün pek çok bilindik marka kullandığı hammaddenin saflığını kalite kontrol uzmanlarıyla güvence altına almıştır. İmplant fiyatları belirlenirken bu kriterin de hesaba katıldığını bilmekte fayda olacaktır.
  3. Uygulama Yapılacak Hastanın Çene Kemiğinin Uygunluğu: Dental implantın hastanın çene kemiğine sabitleneceği için hastanın ağız yapısını oluşturan sert dokunun durumu önem teşkil etmektedir. Sert dokunun yeterli genişlikte veya yeterli yoğunlukta olmaması tedaviyi zorlaştıracağı için diş hekimi öncesinde bu noktaya müdahale etmek isteyebilir. Bu durum da implant fiyatları üzerinde doğrudan artışa sebep olacaktır.
  4. Uygulamanın Yapılacağı Diş Hastanesi ve Diş Hekimi: Yazının başında da belirttiğimiz gibi dental implantlar uzman diş hekimleri tarafından yürütülmesi gereken ciddi operasyonlar sonucu tamamlanır. Diş hekiminin el becerisi ve tecrübesi operasyonun sonucu üzerinde olumlu veya olumsuz bir etki oluşturabilir. Bu sebeple işinde uzman bir diş hastanesi ve diş hekimi ile anlaşmak uzun yıllar kullanabileceğiniz sağlıklı bir implantı garantileyebilir. Ancak öte yandan uzman diş hekimi ve özel diş hastanesi ücretleri de implant fiyatları hesabınızı ayrı bir boyuta taşıyabilir.
  5. Dental İmplantın Sunduğu İmkanlar: Günümüzde üretilen dental implantlar hastalara pek çok kolaylık sağlamakta ve hatta bazı implantlar orijinal dişi aratmamaktadır. Örneğin hastanın gerekli gördüğü durumda protez dişi kolayca çıkartabilmesi istenen bir özelliktir. Ancak takdir edersiniz ki implant fiyatları üzerinde de ciddi bir etki yaratabilmektedir.

Türk Dişhekimleri Birliği tarafından belirlenen İmplant Fiyatları Devlet Hastanesi 2019 listesi

  PROTEZ 2019 KDV Hariç 2019 KDV Dahil %8
4-1 Tam Protez (Akrilik – Tek Çene) 1.587,96 1.715,00
4-2 Bölümlü Protez (Akrilik – Tek Çene) 1.611,11 1.740,00
4-3 Tam Protez (Döküm Metal ile Güçlendirilmiş – Tek Çene) 1.851,85 2.000,00
4-4 Bölümlü Protez
(Döküm Metal ile Güçlendirilmiş – Tek Çene)
1.805,56 1.950,00
4-5 Hassas Tutuculu Protezler
(Hassas Tutucu Ücreti Hariç – Tek Çene)
2.194,44 2.370,00
4-6 İmplant Destekli Hareketli Protezler
(Hassas Tutucu Ücreti Hariç – Tek Çene)
2.342,59 2.530,00
4-7 Geçici (İmmediat) Protez (Akrilik – Tek Çene) 1.435,19 1.550,00
4-8 Diş İlavesi (Tek Diş) 180,56 195,00
4-9 Diş Üstü Protezi (Overdenture – Tek Çene) 1.611,11 1.740,00

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Gönder
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Mesaj Gönder

İmplant İletişim Tel Hattı

İmplant Whatsapp Hattı

İmplant Randevu